Visconti Van Gogh Wheatfield with Crows Set , Limited Ed., KP12-12-FP
Brand
Visconti
Line
Van Gogh
Reference
KP12-12-FP
Material
Resin
Color
Blue
Trim
Gold plated
Nib
Gold plated stainless steel
Filling System
Cartridge / Converter
Closed length
139 mm.
Barrel length
124 mm.
Posted Length
159 mm.
Barrel width
12 mm
Weight (with cap)
33 gr.
Weight (without cap)
20 gr.
Warranty
2 years
Country of Manufacture
Italy
Additional information:
  • Includes converter
Select Nib Size
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
Description
Brand
Visconti
Line
Van Gogh
Reference
KP12-12-FP
Material
Resin
Color
Blue
Trim
Gold plated
Nib
Gold plated stainless steel
Filling System
Cartridge / Converter
Closed length
139 mm.
Barrel length
124 mm.
Posted Length
159 mm.
Barrel width
12 mm