Visconti HS Earth Origin Air Fountain Pen, Limited Edition, KP15-43-FP
Brand
Visconti
Line
Homo Sapiens
Reference
KP15-43-FP
Material
Acrylic Resin
Color
Blue
Trim
Silver
Nib
18k Gold
Filling System
Double Reservoir Power Filler
Closing System
Hook safe lock
Closed length
146 mm.
Barrel length
133 mm.
Posted Length
172 mm.
Weight (with cap)
40 gr.
Weight (without cap)
32 gr.
Barrel width
15 mm
Warranty
3 years
Country of Manufacture
Italy
Limited Edition
388 units
Ā
Additional information:
Select Nib Size
-65%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
Description
Brand
Visconti
Line
Homo Sapiens
Reference
KP15-43-FP
Material
Acrylic Resin
Color
Blue
Trim
Silver
Nib
18k Gold
Filling System
Double Reservoir Power Filler
Closing System
Hook safe lock
Closed length
146 mm.
Barrel length
133 mm.
Posted Length
172 mm.
Weight (with cap)
40 gr.
Weight (without cap)
32 gr.
Barrel width
15 mm