Set Visconti Van Gogh The Novel Reader Fountain Pen, KP12-20-FP
Line
Van Gogh
Reference
KP12-20-FP
Material
Resin
Color
Green
Trim
PVD gold
Nib
Stainless steel with PVD Gold
Filling System
Cartridge / Converter
Closing System
Magnetic
Closed length
139 mm.
Barrel length
124 mm.
Posted Length
159 mm.
Barrel width
12 mm
Weight (with cap)
33 gr.
Weight (without cap)
20 gr.
Warranty
3 years
Country of Manufacture
Italy
Ā
Additional information:
Select Nib Size
-65%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Product image 10
Description
Line
Van Gogh
Reference
KP12-20-FP
Material
Resin
Color
Green
Trim
PVD gold
Nib
Stainless steel with PVD Gold
Filling System
Cartridge / Converter
Closing System
Magnetic
Closed length
139 mm.
Barrel length
124 mm.
Posted Length
159 mm.
Barrel width
12 mm