Meistersinger Perigraph Automatic Watch, 43 mm, Milanese mesh, AM1007-MIL20
Line
Perigraph
Reference
AM1007-MIL20
Movement
Automatic
Caliber
ETA 2824-2
Jewels
25 jewels
Power Reserve
38 Hours
Frequency
28800 A/h
Case Material
Stainless steel
Dial color
Sunburst Anthracite
Anti-shock system
Incablock
Crystal
Sapphire
Diameter
43 mm
Thickness
11,5 mm.
Case back
Screw-down
Water resistant depth
5 atm
Bracelet
Milanese bracelet
Band width
20 mm.
Country of Manufacture
Germany
Warranty
2 years
Oscillating weight
Rotor with engraved Logo of Meistersinger
Calendar type
Day
Gender
Men
-65%
Product image 1
Product image 2
Description
Line
Perigraph
Reference
AM1007-MIL20
Movement
Automatic
Caliber
ETA 2824-2
Jewels
25 jewels
Power Reserve
38 Hours
Frequency
28800 A/h
Case Material
Stainless steel
Dial color
Sunburst Anthracite
Anti-shock system
Incablock
Crystal
Sapphire
Diameter
43 mm
Thickness
11,5 mm.
Case back
Screw-down
Water resistant depth
5 atm
Bracelet
Milanese bracelet
Band width
20 mm.