Ball Fireman Enterprise Automatic Watch, Ball RR1103, White, NM2188C-S20J-WH
Line
Fireman
Reference
NM2098C-S20J-WH
Movement
Automatic
Caliber
Ball RR1103
Jewels
25 jewels
Power Reserve
38 Hours
Frequency
28800 A/h
Case Material
Stainless steel
Crystal
Anti-reflective Sapphire
Thickness
11,3 mm.
Diameter
40 mm
Crown
Screw-down crown
Dial color
White
Lume components
Hands and indices
Lume Material
15 H3 Gas tubes
Water resistant depth
10 atm
Shock resistance
5000 Gs
Bracelet
Stainless steel
Band width
20 mm.
Clasp type
Buckle with folding clasp
Country of Manufacture
Switzerland
Warranty
2 years
Calendar type
Day
Gender
Men
Ā
Additional information:
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Description
Line
Fireman
Reference
NM2098C-S20J-WH
Movement
Automatic
Caliber
Ball RR1103
Jewels
25 jewels
Power Reserve
38 Hours
Frequency
28800 A/h
Case Material
Crystal
Anti-reflective Sapphire
Thickness
11,3 mm.
Diameter
40 mm
Crown
Screw-down crown
Dial color
White
Lume components
Hands and indices
Lume Material
15 H3 Gas tubes
Water resistant depth
10 atm
Shock resistance
5000 Gs
Bracelet
Band width
20 mm.