Ball Engineer III Pioneer II Automatic Watch, Light Blue, 43mm, NM9028C-S40CJ
Line
Engineer III
Reference
NM9028C-S40CJ-IBE
Movement
Automatic
Caliber
Ball RR1101-C
Case Material
Stainless steel
Shock resistance
Amortiser® Patented Anti-Shock System
Antimagnetic
80.000 A/m
Crystal
Anti-reflective Sapphire
Dial color
Light Blue
Number of gas tubes
28 Micro gas tubes
Lume components
Hands, indices.
Diameter
43 mm
Case height
12.75 mm.
Weight without band
190 gr.
Calendar type
Day
Crown
Screw-down crown
Water resistant depth
10 atm
Bracelet
Stainless steel
Clasp type
Foldover clasp
Country of Manufacture
Switzerland
Warranty
3 years
Limited Edition
1000 units
Additional information:
  • The new Ball Engineer III Pioneer II is a reinterpretation of the renowned Engineer series with the incorporation of numerous technological advances. It features an elegant design with a 40 mm light blue dial and allows for maximum legibility.
-65%
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Description
Line
Engineer III
Reference
NM9028C-S40CJ-IBE
Movement
Automatic
Caliber
Ball RR1101-C
Case Material
Shock resistance
Antimagnetic
80.000 A/m
Crystal
Anti-reflective Sapphire
Dial color
Light Blue
Number of gas tubes
28 Micro gas tubes
Lume components
Hands, indices.
Diameter
43 mm
Case height
12.75 mm.
Weight without band
190 gr.
Calendar type
Day
Crown
Screw-down crown
Water resistant depth
10 atm
Bracelet
Clasp type
Foldover clasp
Country of Manufacture
Switzerland
Warranty
3 years
Limited Edition
1000 units
Additional information: